Зуби як індикатор здоров`я: про що розкажуть захворювання порожнини рота
Як відомо, зуби – індикатори нашого здоров'я. Ще древні ескулапи помітили зв'язок між хворими органами людини та її зубами. Вивчаючи цю проблему, сучасні вчені встановили, що навіть незначне пошкодження зуба може бути сигналом про хворобу того чи іншого органу. Відкривши рот перед дзеркалом, ви можете отримати вичерпну інформацію про те, що відбувається всередині вашого організму.
На жаль, останніми роками зуби у наших співвітчизників стають все гірше. Такого висновку дійшли фахівці Національної медичної академії післядипломної освіти імені П.Л. Шупика та Інституту стоматології Національної академії наук України. Вони провели масштабне дослідження, яке показало значне збільшення числа основних захворювань ротової порожнини. У 98,2% українців у віці 35-44 років виявлено карієс, 8 з 10 людей молодого віку мають запальні захворювання в тканинах пародонта. Практично кожен дорослий страждає на хворобу ясен – гігівіт і пародонтит. Всього у 8-9% дорослого населення нашої країни дійсно здорові зуби. Турбує лікарів-стоматологів і високий рівень захворюваності серед найменших пацієнтів: у 87,9% дітей 6 років діагностується карієс зубів тимчасового прикусу; у 72,3% дітей 12 років – карієс зубів постійного прикусу.
Переможний наступ карієсу і інших стоматологічних захворювань експерти пов'язують з екологічною ситуацією у країні, незбалансованим харчуванням громадян, а головне, з недостатнім доглядом за порожниною рота. Втім, погано стежать за своїми зубами і яснами не тільки сучасні українці.
Всесвітня організація стоматологів (FDI) презентувала результати дослідження здоров'я порожнини рота у жителів різних країн світу. Згідно з отриманими даними лише 56% людей виконують першу і базову рекомендацію лікарів-стоматологів – чистять зуби 2 рази на день по 2 хвилини зубною пастою на основі фтору. І лише 52% знаходять час для щорічного огляду у стоматолога.
На жаль, до стоматолога ми як і раніше біжимо тільки тоді, коли зубний біль стає вже нестерпним, а проблеми з яснами заважають вживати їжу. «Чому майже половина людей неправильно доглядає за порожниною рота?» – задаються питанням дантисти. Виною всьому елементарна людська лінь або незнання основних принципів догляду за зубами?
Рекомендації стоматолога
«Аби поліпшити ситуацію, треба підвищити обізнаність українців про важливість здоров'я порожнини рота і базові принципи гігієни зубів, – переконана доктор медичних наук, професор кафедри стоматології НМАПО імені П.Л. Шупика, президент Асоціації стоматологів України Ірина Мазур. - Я рекомендую дотримуватися найелементарніших правил гігієни: двічі на день чистити зуби – вранці і ввечері, після їди по можливості обполіскувати рот за допомогою спеціальних засобів. Краще використовувати електричні зубні щітки: вони більш ефективні, ніж звичні мануальні» – говорить доктор.
За необхідності, раз в 3-6 місяців слід проходити повне обстеження у стоматолога. Це допоможе уникнути серйозних проблем не тільки з зубами, але і в цілому убезпечить ваш організм від ускладнень, які спричиняють захворювання ротової порожнини. Для підтримки зубів і ясен у здоровому стані необхідно своєчасно і якісно видаляти зубні відкладення, а також густий наліт з язика.
Як вибрати зубну пасту
Сьогодні можна купити пасту для профілактики карієсу, від кровоточивості ясен, проти утворення зубного каменю, нальоту для курців, для свіжості дихання і відновлення кислотного балансу порожнини рота.
Пасти проти карієсу не тільки запобігають росту каріозних бактерій, але і насичують зубні тканини корисними мінералами. Для зміцнення зубів до них додають сполуки фтору. Цей елемент бере участь в обміні кальцію і забезпечує наявність його в емалі. Однак фтор досить токсичний, тому постійно користуватися такою зубною пастою не рекомендується.
Спеціальні пасти для чутливих зубів містять хлорид кальцію, цитрат калію або хлорид стронцію. Вони також насичують емаль зубів мінералами і до того ж «закупорюють» дентинні канальці, знижуючи чутливість зубів. Такі пасти містять щадні абразивні речовини з меншим діаметром частинок. Зараз кращим абразивом вважається діоксид кремнію. Він м'яко видаляє зубні відкладення, не пошкоджуючи емаль і ясна.
Зубні пасти для зміцнення ясен зменшують запальні процеси в парадонті, знищуючи шкідливі бактерії, знижують кровоточивість ясен.
До їхнього складу входять антибактеріальні речовини, наприклад, хлоргексидин, а також екстракти рослин – ехінацеї, едельвейса, календули, хвої, хлорофіл і вітамін Е. Вони рекомендуються тим, хто страждає на стоматит, гінгівіт і пародонтит.
Купуючи зубну пасту, треба обов'язково звертати увагу на її склад. Негативно впливають на зубну емаль крейда, карбонат кальцію, а також окис алюмінію, заборонені для використання в деяких країнах.
Не слід довше трьох тижнів користуватися зубною пастою з триклозаном або хлоргексидином. Ці антибактеріальні речовини допомагають позбутися запалення ясен і неприємного запаху з рота. Однак при тривалому застосуванні можуть порушити корисну мікрофлору порожнини рота.
Більше рекомендацій в нашій статті Короткий гід покупцю зубної пасти
Про що свідчать хворі зуби
Саме зуби подають сигнал про збій в організмі. Багаторічні спостереження за пацієнтами доводять: якщо болять обидва четверті зуба, і зверху, і знизу, – у людини можлива слабкість зв'язкового апарату (гомілковостопних, колінних, плечових, ліктьових, променево-зап'ясткових суглобів). Хворий може страждати на запальні процеси хронічного характеру за типом поліартриту, недуги товстого кишечнику – поліпоз, дивертикулез.
Шостий верхній зуб «відповідає» за гайморит, тонзиліт, мастопатію, пухлинні утворення в щитовидній залозі, подразнення в селезінці, запалення придатків. За станом шостих нижніх зубів видно, що відбувається з артеріями, наскільки активно розвивається атеросклероз. Сьомі нижні зуби сигналізують про проблеми з венами (варикоз, геморой), з легенями, вказують на поліпи в товстому кишечнику. Зубний наліт, камінь можуть вказати лікареві на порушення ендокринної системи, на виразкову хворобу шлунка. Про те, що відбувається в шлунку і кишечнику, можна судити не тільки по зубах, але і за станом ясен. У хворих на виразку шлунка або дванадцятипалої кишки в більшості є пародонтоз.
Джерело: http://www.aif.ua/health/life/zuby_kak_indikator_zdorovya_o_chem_rasskazhut_zabolevaniya_polosti_rta